28/10/2014

Sedamnaest godina od Buffonovog debija za Italiju

u 21:21h / Kategorija:
29. oktobra 1997.-me godine, Italija se sastala sa Rusijom u okviru prve utakmice baraža za plasman na završnici Svjetskog prvenstva 1998.-me.
Cesare Maldini bio je  selektor Italije, a golman Gianluca Pagliuca. Tadašnji golman intera ozlijedio se u 32.-goj minuti, što je pružilo šansu devetnaestogodišnjem Gianluigiju Buffonu da otpočne svoju dugogodišnju karijeru u nacionalnom dresu Azzurra.

Tadašnji golman Parme je odlično započeo, a savladan je samo autogolom Fabia Cannavara nakon 52 minute igre.

Utakmica je završila neriješeno, rezultatom 1:1, nakon što su Italijani poveli golom Christiana Vierija. Par dana poslije, Azzurri su u uzvratu pobijedili rezultatom od 1:0, zahvaljujući odličnom golu Gigija Casiraghija, i s time se kvalificirala na završnicu Svjetskog prvenstva 1998.-me godine u Francuskoj.

Prava ljubavna priča je otpočela toga dana u glavnom gradu Rusije.
Danas, nakon 17 godina, 144 nastupa za reprezentaciju i jednog osvojenog Svijetskog prvenstva, Superman još uvijek brani gol nacije sa jednakim ponosom i strašću.