10° Coppa Italia / 20. maj 2015.

u 00:25h / Kategorija:
2015. Pobjednici Coppa Italie. Juventusov deseti trofej u tom natjecanju.

Samo 15 dana nakon ovjere četvrtog Scudetta u nizu Bianconeri su na vrućem rimskom Olimpicu podigli po 10. put u svojoj bogatoj historiji trofej Coppa Italie.

20 godina čekalo se na srebrnu zvijezdu koju je nosio deseti trijumf u natjecanju, a nakon 3 uzastopna poraza u finalima Coppe, za novi ukras kraj grba Stare dame pobrinula se sjajna generacija koju je predvodio veliki Massimiliano Allegri.

Juventus se u natjecanje priključio u okviru osmine finala kada su na svome terenu dočekali sezonskog povratnika u najelitnije društvo Veronu, i sa visokih 6:1, sa dva gola Sebastiana Giovinca, i po jednim Kingsleya Comana, Roberta Pereyre, Paula Pogbe i Alvara Morate, plasirao se u naredni rang takmičenja.

U četvrtfinalu bilo je teže. Ovoga puta protivnik Juventusa bila je Parma, utakmica se odigrala na stadionu Ennio Tardini, a do polufinala minimalnom pobjedom i rezultatom od 0:1 Stara dama je došla kasnim golom Alvara Morate u pretposljednjoj minuti regularnog dijela utakmice.

U polufinalu, stepenici na kojoj se tradiciono u Italiji igraju dvije utakmice čekala ih je Fiorentina Vincenza Montelle. U prvoj utakmici su puleni Massimilana Allegrija ipak lošije startali i sa rezultatom od 1:2 na stadionu Juventusa doživjeli poraz pred svojim navijačima. Krvnik Juventusu u prvoj utakmici polufinala bio je Mohamed Salah sa dva gola, dok je gol za domaćine postigao Fernando Llorente. Ipak Bianconeri su u uzvratu koji se odigrao gotovo mjesec dana kasnije naprosto demolirali Viole i slavili plasman u finale nakon visokih 0:3 i golova Alessandra Matria, Roberta Pereyre i Leonarda Bonuccia.

Finale se igralo na prepunom rimskom Olimpicu 20. maja, a protivnik Staroj dami bio je Lazio Stefana Piolia. Termin je prvobitno bio zakazan za 07. juni, ali zbog velikog uspjeha Bianconera u Ligi prvaka i plasmana u finale najelitnijeg evropskog takmičenja, odlučeno je da se finale Coppa Italie odigra par sedmica ranije. Lazio je do finala došao eliminisavši ekipu Napolia, i pokazao se ravnopravnim konkurentom za titulu.

Statistika finalnog meča odigranog u Rimu 20. maja 2015. godine.
Statistika finalnog meča odigranog u Rimu 20. maja 2015. godine.
Nebeskoplavi su došli do ranog vodstva u 4. minuti utakmice nakon slobodnog udarca Cataldia, najbolji u skoku bio je kapiten rimljana Radu i sa 11 metara glavom matirao nemoćnog Storarija.

Juventus je odgovorio ekspresno, i nakon 6 minuta poravnao rezultat. I sa druge strane kobnim se pokazao prekid, a ovoga puta Andrea Pirlo iz slobodnog udarca pogađa na drugoj stativi Patricea Evru koji sjajno spušta loptu na 5 metara pred štopera Juventusa Giorgia Chiellinia koji opet manirom rasnog napadača poluvoleom sjajno matira Berišu. Odluka o pobjedniku je stigla u sedmoj minuti prvog produžetka, kada još jednom akciju započinje Andrea Pirlo, daje loptu u kazneni prostor Lazia za Carlosa Teveza koji šutira u blok odbrane, lopta se odbija pred Alessandra Matria koji sa 8 metara postavlja konačan rezultat utakmice, Juventus 2, Lazio 1.

Ovim trijumfom ekipa Massimiliana Allegrija je sa dva trofeja ušla u završnicu izvanredne sezone Bianconera, a za 15.tak dana, 06. juna, očekivalo ih je još jedno finale,  u Berlinu ih je čekao šampion Španije, ekipa Barcelone.

Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Ju1897.net portala. Korištenjem Portala, korisnik prihvata Uslove korištenja, kao i sve njegove izmjene i dopune. Smatra se da su korisnici kontinuiranim korištenjem Portala ili bilo kojeg njegovog dijela, u svakom trenutku upoznati s aktuelnim pravilima korištenja, te da su ih razumjeli u cijelosti. Ju1897.net portal zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja, kao i da autore istih sankcioniše zabranom komentarisanja. Za više pojedinosti posjetite naše Uslove korištenja.